دسته بندی ها

در تماس باشید
مازندران، ساری، کمربندی غربی، روبروی مسکن جوانان sales@katilux.com
 • 0

پله معلق، پله معلق فلزی، ساخت و اجرای پله معلق

پله‌های معلق فلزی، به‌دلیل قابلیت‌های اجرایی بیشتر، استحکام و دوام بالاتر و قیمت مناسب‌تر، محبوبیت بیشتری دارند. لازم به‌ذکر است که معمولا انواع پله‌های معلق، ساختار و اسکلت فلزی دارند و متریال‌های دیگر به عنوان پوشش روی این اسکلت پیاده می‌شوند. یعنی در صورتیکه شما به پله های چوبی، سنگی و یا کف پله cnc علاقمند هستید میتوانید انواع این پوشش ها را روی پله معلق فضای خود قرار دهید.
پله معلق، پله معلق فلزی، ساخت و اجرای پله معلق

استفاده از پله فلزی، به‌جای راه‌پله‌های قدیمی و سنتی، یکی از سبک‌های مدرن معماری داخلی است. به‌طور کلی یکی از دلایل و اهداف معماری و طراحی داخلی مدرن، بزرگتر و باز‌تر نشان دادن فضاهای بسته و بعضا کوچک است. این هدف علاوه‌بر زیباسازی در به‌روز کردن فضاهای قدیمی با دکوراسیون‌های سنتی نیز نقش مهمی دارد.
به‌این معنی که، امروزه طراحان داخلی و معماران، از روش‌های مدرن کمک می‌گیرند تا کوچک‌ترین و محدود‌‌ترین فضاها را بزرگ و گسترده نشان دهند. ضمن اینکه، این روش‌ها به هرچه مدرن‌‌تر و به‌روز‌تر نشان دادن فضاهای داخلی کمک می‌کنند.
پله معلق فلزی نیز مانند دیگر اصول طراحی دکوراسیون مدرن، هم فضا را زیبا‌تر می‌کند و هم بزرگتر نشان می‌دهد. اکنون قصد داریم کمی بیشتر درمورد پله معلق فلزی، انواع آن، مزایا، نحوه و هزینه نصبش صحبت کرده و توضیحات کاملی را با جزئیاتی دقیق به شما ارائه نماییم؛ پس لطفا با ما همراه باشید.

پله معلق فلزی چیست؟

پله معلق فلزی، یا پله شناور فلزی که به آن راه‌پله شناور نیز می‌گویند، نوعی پله مدرن است که در جدید‌‌ترین طراحی‌های خانه‌های دو طبقه و آپارتمان‌های دوبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این پله‌ها پله آویز نیز گفته می‌شود و دلیل این نام‌گذاری، ظاهر آن‌ها است. در نگاه اول، به‌نظر می‌رسد که پله‌های معلق، از دیوار آویزانند. اساس ابداع، طراحی و اجرای پله‌های شناور فلزی، به حداقل رساندن و پنهان کردن ساختار پشتیبان راه‌پله و به‌دنبال جلوه‌یافتن بیشتر فضا است. پله شناور، یکی از نمادهای مدرنیته در طراحی داخلی فضاهای مختلف محسوب می‌شود که به‌دلیل مزایای بسیاری که دارد، روز به‌روز به طرفداران آن افزوده می‌گردد.

مزایای پله معلق فلزی چیست؟

پله معلق فلزی، علاوه‌بر اینکه نقش یک عنصر دکوراتیو را برعهده گرفته و  فضای خانه را مدرن و زیبا می‌کند، مزایای دیگری نیز به‌همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • امکان هماهنگ شدن بهتر آن با دکوراسیون داخلی
 • نیاز به فضای کمتر، آزاد بودن فضای زیر پله‌ها و امکان استفاده از آن
 • عبور نور خورشید از زیر و بعضا مابین پله‌ها، درنتیجه روشن‌‌تر شدن فضاهای تاریک اطراف راه‌پله
 • امکان استفاده از آن در فضاهای مختلف مسکونی، اداری و ...
 • انعطاف‌پذیری بیشتر در سبک و نوع طراحی پله‌های شناور، به‌نسبت پله‌های قدیمی و سنتی
 • افزایش میدان دید در فضا

ممکن است برخی تصور کنند که پله شناور فلزی، استحکام و دوام لازم را ندارد. درصورتی که این پله‌ها حتی نسبت به پله‌های سنتی، ایمنی و استحکام بالاتری نیز دارند. مجموعه کاتی لوکس با بهره گیری از ورق‌های 10 میلیمتری و پر کردن فضای داخل باکس‌ها با استفاده از استیفنر، به طراحی و ساخت پله فلزی معلق می‌پردازد. استفاده از متریال باکیفیت و مقاوم، استحکام پله‌ها را افزایش میدهد و از لرزش و تاب آوردن پله‌ها در اثر رفت و آمد جلوگیری میکند. جهت اطلاع از شرایط سفارش طراحی و ساخت انواع پله معلق فلزی از طریق شماره تماس‌های 3-09115007002 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

انواع مدل‌های پله معلق فلزی

پله‌های معلق، از دو جهت دسته‌بندی می‌شوند. یعنی انواع آن‌ها را از دو منظر متریال ساخت و فرم ظاهری تقسیم بندی ‌کنند. انواع پله معلق از نظر متریال عبارتند از:

 • پله معلق چوبی
 • پله معلق فلزی که خود به دو گروه پله معلق آهنی و پله معلق استیل تقسیم می‌شود.
 • پله معلق بتنی
 • پله معلق کرین
 • پله معلق شیشه‌ای
 • پله معلق ترکیبی

 

پله معلق فلزی

در این بین، پله‌های معلق فلزی، به‌دلیل قابلیت‌های اجرایی بیشتر، استحکام و دوام بالا‌تر و قیمت مناسب‌‌تر، محبوبیت بیشتری دارند. لازم به‌ذکر است که معمولا انواع پله‌های معلق، ساختار و اسکلت فلزی دارند و متریال‌های دیگر به عنوان پوشش روی این اسکلت پیاده می‌شوند. یعنی در صورتیکه شما به پله‌های چوبی، سنگی و یا کف پله cnc علاقمند هستید میتوانید انواع این پوشش‌ها را روی پله معلق فضای خود قرار دهید. نکته حائز اهمیت این است که پله معلق فلزی از مقاومت کافی برخوردار باشد تا با قرارگیری متریال‌های چوب، سنگ و یا فلز روی آن، دچار لرزش نگردد. پر بودن باکس‌های پله و استفاده از ورق‌های با کیفیت و ضخیم، به شما این اجازه را میدهد تا انواع مختلف کف پله را روی پله معلق فلزی قرار دهید.
پله‌های شناور را از نظر شکل ظاهری به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • پله‌های معلق مستقیم یا استاندارد

 • پله‌های معلق  یو (U) شکل

 • پله‌های معلق ال (L) شکل

 • پله‌های معلق کنسولی

 • پله‌های معلف تی (T) شکل

 • پله‌های معلق مارپیچ

یکی دیگر از جدید‌‌ترین مدل‌های پله دوبلکس فلزی، پله‌های کابلی‌اند که در آن‌ها سوی آزاد پله معلق، توسط کابل‌هایی از جنس فولاد و یا استیل به سقف وصل می‌شود. این مدل پله معلق، به‌دلیل ظاهر متفاوت و جذاب، بسیار محبوب بوده و مورد توجه قرار گرفته است. همچنین باید اضافه کرد که پله‌ معلق گرد فلزی را معمولا با متریال استیل می‌بینیم که جلوه بسیاری دارد.

نکات مهم در اجرای پله‌ معلق فلزی

مهم‌ترین نکته در اجرای پله معلق فلزی، دقت بر شرایط دیواری است که پله باید روی آن نصب شود. این دیوار باید جزء دیوارهای اصلی ساختمان و حامل باشد که تاب‌آوری لازم را در تحمل بار پله از خود نشان دهد. اطلاعات مربوط به وزن پله‌ها، شرایط دیوار و ابعاد پله‌ها باید کاملا محاسبه گردد و پله و سیستم پشتیبانی آن باتوجه به این اطلاعات طراحی گردد. جنس مدنظر برای پله‌ها، فرم آن‌ها و مواردی از این دست نیز در طراحی سیستم پیاده‌سازی پله‌های کنسولی موثرند. فضایی که در اختیار داریم و فاصله طبقات هم از دیگر موارد مهمی محسوب می‌شوند که باید پیش از اجرای راه‌پله شناور فلزی مورد توجه قرار گیرند. متخصصان مجموعه کاتی لوکس، پیش از اقدام به طراحی و ساخت پله معلق فلزی، به بررسی تمامی این نکات پرداخته و درصورت مناسب بودن فضای شما برای نصب این نوع از پله‌ها، اقدام به طراحی و ساخت آن می‌نمایند. جهت انتخاب مناسب‌‌ترین انواع پله فلزی برای فضای خود، از طریق شماره تماس‌های 3-09115007002 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. انواع پله‌های قابل سفارش پله گرد فلزی، پله دوبلکس فلزی، پله فرار فلزی و پله حلزونی و مارپیچ فلزی می‌باشند.

مراحل ساخت پله معلق فلزی

نحوه ساخت پله معلق فلزی، از این جهت که پله، روی چه دیواری نصب می‌شود ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. ضمن اینکه شکل و نوع پله معلق نیز باعث تغییر در مراحل اجرای پله شناور فلزی می‌شود. اما به‌طور کلی مراحل ساخت پله معلق فلزی شامل موارد زیر می‌گردد:

 • مشاهده محیط مدنظر و نقشه برداری از آن
 • انجام اندازه گیری‌ها و تعیین ابعاد پله
 • مشخص کردن فرم پله مناسب فضا و تعیین محل شاسی اصلی
 • طراحی مدل اولیه
 • ارائه طراح اولیه به کارفرما و بیان نکات مهم درمورد طرح و دریافت تایید او
 • مشخص کردن مجدد اندازه‌ها برای طراحی نهایی پس از هماهنگی با کارفرما
 • تهیه متریال مورد نیاز
 • آغاز فرایند ساخت و اجرا براساس طرح و نقشه آماده شده

آنچه در انجام این مراحل و کار ساخت و اجرای پله‌های شناور مهم است، دقت و توجه بالا به همه جزئیات برای اجرای بی‌نقص با ایمنی بالا است.

روش‌های ساخت پله معلق فلزی

باتوجه به آنچه گفته شد، شیوه ساخت پله شناور فلزی، با توجه به نکات مختلف مانند فاصله طبقات، دیواری که پله روی آن سوار می‌شود و فضایی که دراختیار داریم، متفاوت است. به این ترتیب که:

 • درصورتی که دیوار کنار پله‌ها از نوع تحمل کننده (حمال) باشد

اگر دیوار اصلی در کنار پله‌های شناور قرار بگیرد و برای مثال با آجرهای بتونی جامد ساخته شده و مقاومت لازم را داشته باشد، محدودیت ساخت وجود ندارد و می‌توان پله‌ها را با طرح‌ها، متریال و فرم‌های مورد نظر طراحی کرد. در این حالت عنصر نگهداره یا همان اسکلت پله‌ها، با آهن ساخته شده و درون دیوار حمال پنهان می‌شود، ‌سپس متریال نما، روی آن قرار می‌گیرد. شاسی توسط پیچ و مهره‌های مخصوص به کف، دیوار و دال بالایی آن وصل می‌شود.

 • درصورتی که دیوار کنار  پله‌ها از نوع تحمل کننده بار (حمال) نباشد

در این حالت، دیوار قادر به تحمل بار پله‌ها نیست و از نوع دیوارهای پارتیشن است که از خود حمایت نمی‌کند. بنابراین باید ایمنی پله را از راه‌های دیگر تامین نمود. در این حالت‌ها، تکیه‌گاه شاسی یا اسکلت پله‌ها را روی کف و سقف قرار می‌دهیم و قدرت عنصر فولادی را قوی‌‌تر می‌کنیم. در این حالت، شاسی، شبیه به یک ساختار قاب‌دار فلزی می‌شود.

 • درصورتی که پله‌ها شاسی نداشته باشند

گاهی فاصله طبقات زیاد نیست و پله‌ها طول چندانی ندارند. در این حالت می‌توان اجرای پله شناور را بدون شاسی پیش برد. البته این نحوه اجرا تنها در صورتی امکان‌پذیر است که دیوار کنار پله‌های معلق، حمال باشد. برای اجرای این مدل پله شناور از پلیت‌های فولادی استفاده می‌شود که به‌عنوان کف هر پله مستقیما روی دیوار ثابت می‌شوند.
یک نکته دیگر درمورد روش‌های ساخت پله معلق فلزی وجود دارد که مربوط به نرده‌ها یا دیوارهای کنار پله‌ها می‌شود. ممکن است پله‌ها کلا رها و آزاد باشند و هیچ دیواره محافظی برای آن‌ها درنظر گرفته نشود. گاهی ممکن است از حفاظ‌های کابلی، شیشه‌ای با ستون‌های فلزی استفاده شود.

لیست قیمت پله معلق فلزی

هزینه ساخت پله‌های معلق فلزی، بستگی به موارد مختلفی مانند متریال، نوع طرح پله، محل نصب، ابعاد و ... دارد. این موارد درکنار هم تشکیل یک لیست قیمت اجرای پله شناور فلزی می‌دهند. اما یکی از مهم‌ترین نکات درمورد قیمت پله معلق فلزی، سازنده‌ای که شما با او قرارداد می‌بندید است. اینکه سازنده قیمت منصفانه‌ای را با درنظر گرفتن حق‌الزحمه منطقی برای ساخت پله معلق فلزی به شما اعلام کند، ‌بسیار مهم است. سازنده‌، با سیاست‌های اجرایی دقیق، می‌تواند مدیریت هزینه را طوری پیش ببرد، که قیمت نهایی ساخت برای مشتری معقول و مقرون به‌صرفه باشد. آنچه ما در کاتی لوکس انجام می‌دهیم. ما سعی می‌کنیم با اجرای طرحی ایمن اما در عین حال کم‌هزینه‌‌تر، تهیه متریال خوب با مناسب‌‌ترین قیمت و درنهایت درنظر گرفتن دست‌مزد منصفانه، هزینه نهایی را برای کارفرما به بهترین شکل کنترل نماییم. شما کارفرمایان گرامی میتوانید جهت اطلاع از هزینه طراحی و اجرای انواع پله معلق فلزی از طریق تماس‌های 3-09115007002 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ساخت و اجرای پله معلق فلزی در کاتی لوکس

درنهایت، ایمنی پله معلق فلزی شما، زیبایی آن و منحصر به‌فرد بودن طراحی‌اش همه بستگی به شرکتی دارد که شما اجرای پله خود را به او سپرده‌اید. طراحی اصولی و علمی پله‌ها، عمر و استحکام آن را بالا می‌برد و این مهم تامین نمی‌شود مگر آنکه مجری کار شما، از تجربه تخصص و تبحر کافی بهره مند باشد. سازنده‌ باتجربه که علم این کار را داشته باشد، می‌تواند بهترین طرح را باتوجه به فضا ارائه کند تا ضمن تامین زیبایی‌های مدنظر شما، کمترین فضا اشغال شود و بیش‌ترین ایمنی تامین گردد. همچنین هزینه‌ها به‌ بهترین شکل مدیریت شود. ما در کاتی لوکس تعهد، مسئولیت‌پذیری، خوش‌قولی و وظیفه‌شناسی را در تمام مراحل اجرای سفارش شما مدنظر قرار می‌دهیم تا درنهایت بهترین ممکن را ارائه کنیم.

سبد خالی است

0 تومان